Jdi na obsah Jdi na menu
 


Fakta a rady, aneb jak začít na NZ

3. 8. 2008

Jak začít na NZ
Pár faktů, jsou to naše vlastní zkušenosti, nebo zkušenosti lidí se kterými jsme mluvili. Napsány jsou v pořadí v jakém je budete nejspíš řešit. Na konci jsou umístěny odkazy s přesnými informacemi.

Immigration na letišti
Nejdůležitější je NZ passenger arrival card, kterou dostanete k vyplnění v letadle a bude Vás provázet při celé odbavovací proceduře. Kromě obvyklých údajů se zde vypisují  i rizikové věci, mezi které patří třeba trekové boty, použitý stan, kontakt se zvířaty… Deklarovat se musí všechny živočišné a rostlinné produkty. První na řadě je immigration oficír který zkoukne víza, obvykle mu ke spokojenosti stačí zpáteční letenka. Pak si vezmete bágly a jde se na biosecurity control. Pokud nemáte nic rizikového, jdete k rentgenu a ven. Pokud se úředníkovi něco nezdá, nebo máte zaškrtnuté některé z rizikových faktorů jdete po červené čáře na kontrolu. Odtud k rentgenu a ven. My po dvou měsících v Asii jsme splňovali všechny rizikové faktory (poctivě jsme je zaškrtli). Dostali jsme bihozard C, highlevel 3. Očistili nám boty a stan, mě zabavili semínka nějaké exotické rostliny (hlásil jsem je), které jsem zapomněl odeslat do CZ a mazali jsme pryč. Celníci jsou příjemný, to že splňujete některé rizikové faktory, nebo něco vezete, neznamená, že děláte něco špatně, nebo že vás do země nepustí. Pokud vše deklarujete podle pravdy a při náhodné kontrole u Vás nenajdou něco nehlášeného, neměli byste mít problémy.
Celní správa NZ

Adresa
Na všechny žádosti (IRD, telefon, bank. účet…) musíte vypsat adresu. Stačí se zeptat v backpacker hostelu kde bydlíte, jestli můžete použít jejich adresu, určitě vám vyhoví. Poté vám recepční vystaví účtenku, kde musí být vaše jméno, popř č. pasu a máte „trvalé bydliště“, které všude akceptují. V backppackerech jsou u recepce koše, kam se dává veškerá pošta a každý si v ní vyhrabe tu svojí. Pokud jste mimo a nechcete se vracet, pošlete jednou za čas do vašeho bydliště ofrankovanou obálku s Vaší současnou adresou a pošta vám bude přeposlána.

Pivo
Nabídka je tady bohatá, dá se koupit spousta místních a většina světových značek. Pivo se prodává většinou v objemu 0,330l a balení po 6kusech, popř. velká piva 0,440l. Balení více piv je výhodnější, nejlevněji vychází např. Ranfurly 12pack x 440ml 4,2% stojí 12,95nzd. Oblíbená jsou piva s příchutí např medová, pomerančová.. Z českých piv se dá koupit Budějovický Budvar 6pack 330ml za 15nzd.

Telefon
Svojí nabídkou nás přesvědčil Vodafone.
Předplacená karta stojí 35nzd a je v ní kredit 5nzd (po vyplnění formuláře na stránkách Vodafonu dostanete dalších 10nzd zdarma), odnesete si ji ihned po vyplnění formuláře v kanceláři Vodafonu.
Paušál je na 12, nebo 24 měsíců, volání  je levnější, dostanete telefon za zvýhodněnou cenu.
Datové služby, abychom mohli připojit náš noťas, je třeba si pořídit datovou kartu do telefonu. Uzavřete smlouvu které se tady říká plan, něco jako paušál, můžete ho kdykoliv vypovědět. Za 39nzd dostanete 200mb, za 59nzd dostanete 1gb na měsíc. Na kartu jsme čekali do druhého dne.
Vodafone NZ

Bankovní účet
Našeho výběrového řízení se zúčastnilo několik bank. Obvykle nabízejí vedení účtu za 3nzd měsíčně a platíte za každou další službu. U nás postoupili dvě banky ANZ a Kiwibank. Obě mají vedení účtu za 5nzd měsíčně, pak už je ale vše zdarma(vklady, výběry, internetové bankovnictví). Pro ANZ hovoří 600bankomatů oproti 300 Kiwi. Kiwi banka je součást NZ pošty, po zkušenostech s českou poštou volíme ANZ (možná místním pošťákům křivdíme).
Otevření účtu v ANZ trvá cca 45min, stačí pas s vízem, adresa z backpackeru a min. vklad 300nzd které se dají hned vybrat, kartu do bankomatu dostanete ihned při otevření účtu Pro netové bankovnictví musíte mít telefon, přes který dostanete heslo a aktivujete svojí netbanku.
ANZ banka NZ

<![endif]-->

 

IRD
Daňové číslo které požaduje většina zaměstnavatelů. Na základě tohoto čísla Vám budou strhávat daně. Může ho za Vás vyřídit backpacker hostel za 10nzd, nebo to můžete zadarmo udělat sami. V Aucklandu stačí zajet do čtvrti Dewenport (kam stejně pojedete, je to jedna z nejhezčích čtvrtí Aucklandu) a zajít na Inland Revenue v Byron street. Vyplníte formulář, paní si ofotí víza, pas a pak už  čekáte 4-10dnů. Pro kontrolu můžete volat na bezplatnou infolinku 0800227774.
V současné době se dá obdržet i poštou, vyplnit formulář, odeslat na Inland Revenue a čekat až přijde na Vámi požadovanou adresu.
IRD oficiální stránky Inland Revenue NZ 

Doprava a stopování
Protože tu má každej alespoň jedno vlastní auto, je veřejná doprava minimální. Funguje na hlavních tazích, na další místa prostě nic nejezdí. Stopování docela funguje, skoro vždycky jsme jeli s někým, kdo se sem přistěhoval, nebo sem přišli jeho rodiče.

Auto
Drtivá většina lidí kupuje auto v Aucklandu na nedělní burze aut v Ellerslie. Každou neděli se tam dá vybrat údajně z několika stovek aut, koupené auto se tam dá ihned převést na sebe. My jsme kupovali auto v Turners aukci, auta si přes den můžete prohlédnout, dát si test drive a přečíst si odhad za kolik se auto bude prodávat. Aukce se můžete zdarma zúčastnit, cena prodávaných aut je obvykle na spodní hranici. K ceně je třeba si připočíst poplatek za nákup, auta do 2000nzd 170nzd, nad 2000nzd 270nzd. Převod za Vás uskuteční Turneři, jinak můžete auto převést na každé  poště za 10nzd.
Na co dát bacha a poplatky spojené s autem:
Security interest – auto může být zatížené nějakým dluhem, splátkou, nebo úvěrem. V aukcích máte ve specifikaci k vozu napsáno zda je na autě nějaký dluh či ne. V Ellerslie vám toto za 20nzd zjistí. Pokud víte VIN můžete si to zjistit sami na netu za 1nzd.
Registration -  Jedná se o poplatek spojený s provozem auta (např. na opravy silnic), cena je 97nzd na půl roku, platí se na poště, dokladem je nálepka, která se dává viditelně na okno.
WOF – warranty of fitness, něco jako technická u nás. Dělá se v servisech na půl roku za 40nzd.
burza aut v Ellerslie 
Turners aukce 
vše oficiální kolem aut WOF, registration, license, převod...
 
Práce
Jak se většinou shání práce
Net: na netu je spousta stránek s prací. Dají se zde sehnat typické backpackerské práce v sadech, po hospodách, ve fabrice, na stavbě. Popř. můžete zkusit odpovědět na inzerát s nějakou „slušnou“ prací.
V backpackerech: Některé backpackery nabízejí zajištění práce za to, že u nich bydlíte. Peníze dostáváte od lidí, pro které pracujete, ne od hostelů. Minimálně je v každém backpackeru nástěnka s nabídkou volné práce.
V obchodních domech: V každém obchoďáku je nástěnka, kde můžete narazit na inzerát s prací.
Agentury: Je zde spousta agentur které zprostředkovávají práci, jak to probíhá a za kolik netušíme žádnou jsme zatím nezkoušeli.
Několik portálů s nabídkou práce:
http://www.finda.co.nz/ http://www.seek.co.nz/jobsearch/ http://www.seasonalwork.co.nz/jobs.bsp  http://www.workinnz.co.nz/ http://www.seasonaljobs.co.nz/

Výplata a placení daní
Smlouvy nečekejte, alespoň ne u „turistických“ prací. Prostě týden pracujete a na konci týdne dostanete peníze. Platí se buď za hodinu práce, nebo od vykonané práce. Minimální a obvyklá hodinová mzda je 11,50nzd hrubého na hodinu. Z každého oficiálně vydělaného dolaru platíte daň 20 centů, tedy 20%, pokud nemáte IRD číslo bude Vám strženo 40%. Jestli pracujete „načerno“ a dostáváte peníze na ruku bez daní, nebo oficiálně, záleží na zaměstnavateli. Pokud je to oficiální, vyplníte před výplatou formulář pro Inland Revenue a vrátíte ho zaměstnavateli (i když pro něj pracujete jen jeden den). Na základě toho máte zdaněný příjem tedy o 20% méně. U krátkodobých prací je obvyklá výplata rovnou na ruku.
Stránky Inland revenue NZ týkající se daní.

 

 Ludek U  související :  NZ - Northland
 ludek.ulvr@post.cz    Cesta po JV Asii